27. 10. 2017
Biatlonista Ondřej Moravec, reprezentačný tréner Ondřej Rybář a televízny komentátor biatlonu Tomáš Lachmann sa stretli v Lanškroune na zámku. Ich rozhovor sledovala plná sála. Ondřej Moravec je rodák z neďalekého Ústí nad Orlicí, žije v neďalekom Letohrade a pre miestnych je legendou, na ktorú sú právom hrdí.
Ľudia sa ma pýtajú, kedy vlastne začínam trénovať, či 14 dní pred pretekmi alebo mesiac pred nimi. Túto otázku myslia vážne," usmieva sa Ondřej Moravec.
Ondřej Rybář dodáva: "Je to ešte zložitejšie. Ak má športovec niekde rezervu, musí ju počas pretekárskej sezóny trénovať, aby bol v ďalšej sezóne lepší. Tých niekoľko mesiacov od júna do októbra je príliš krátky čas na nejaké výrazné zlepšenie."
"Uvidím, ako sa mi bude dariť tento rok," je Ondřej Moravec vo svojich prognózach veľmi opatrný. Od leta bojuje s infekciou pečene, trénuje len na pol plynu a len včera oznámil, že už je úplne fit. Nezúčastnil sa ani na svojich obľúbených majstrovstvách Českej republiky v biatlone na kolieskových lyžiach, ktoré sa tento rok konali v jeho rodnom Letohrade. "Dúfam, že som sa v streľbe veľmi zlepšil, pretože toľko času na jej tréning som ešte nikdy nemal."
Televízny komentátor Tomáš Lachman tvrdí, že vie, na čo sa ho určite niekto z divákov opýta, a tak sa sám pýta: "Ako trénujú muži a ako ženy? Aký je v tom rozdiel?"
Podľa Ondreja Rybára je v psychológii obrovský rozdiel. "U chlapov je to jednoduché a priame. Aj mňa občas pošlú na pr..... Ale potom sa o tom porozprávame a oni akceptujú výsledok debaty. Sú to dravci, ktorí túžia po víťazstve a podriadia tomu takmer všetko."
Tréner to má so ženami ťažšie. "Nie sú také priamočiare a okrem športového úspechu majú aj iné ciele. Preto im chvíľu trvá, kým si moje pokyny premyslia, usadia sa v ich hlavách a začnú ich dodržiavať. Potom sú, samozrejme, presnejšie ako muži. Ženy tiež málokedy pokazia tréning, o čo sa najmä mladší chlapci občas pokúšajú."
Keďže sa na prednáške zúčastnili dve spoločnosti vyrábajúce bicykle a kolobežky, jeden náhodný divák bol vyžrebovaný a vyhral kolobežku pre dospelých Crussis Urban. Rovnaké modely dostali aj obaja biatlonisti ako poďakovanie.
"Dnes sú to hlavne klasickí športovci, ktorí v lete trénujú na kolobežkách," pripomína tréner Ondřej Rybář. "Potrebujú trénovať s dobrým odrazom a ten im kolobežka poskytne." Pre biatlonistu Ondreja Moravca je kolobežka skôr relaxačným športovým nástrojom. "V biatlone potrebujeme silu v rukách a dobrý sklz. Ale každý relax v inom športe je dobrý."